چشم انداز جدید کشاورزی در سلامت

آرشیو اخبار

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین تازه های بازارگان کالا مطلع شوید
Something went wrong. Please check your entries and try again.
۴۱

چشم انداز جدید کشاورزی در سلامت

کشاورزی بعنوان تنها منبع تامین غذا برای جمعیت رو به رشد جهان نیازمند تحولی عمیق است. قدر مسلم این است که این جمعیت روز افزون، نه تنها به مقدار غذای بیشتری نیاز دارد بلکه، تنوع و ارزش غذایی بیشتری نسبت به گذشته تقاضا خواهد کرد. تامین این تقاضا، نیازمند افزایش ۷۰ درصدی تولید غذا است و این افزایش حجم تولید، بنیاد منابع طبیعی را که هم اکنون شدیداً تحت فشار است را به چالش می‌کشد. از طرفی دیگر تحقق این امر، مستلزم افزایش سرمایه‌گذاری تا ۵۰ درصد در کشورهای در حال توسعه می‌باشد که خود بعضاً در دوران بحران و ریاضت اقتصادی بسر می‌برند. رسیدگی موثر به این مشکلات به چشم اندازی جدید برای کشاورزی نیاز دارد. چشم اندازی که از منابع موجود برای ایجاد فرصت رشد اقتصادی، بهبود امنیت غذایی و پایداری زیست محیطی از طریق احیای بخش کشاورزی، بهره گیرد.

بنابراین چشم‌انداز جدید کشاورزی به نوعی سیستم غذایی اشاره می‌کند که در هر دهه باعث افزایش ۲۰ درصدی فرصت رشد اقتصادی، بهره‌وری کشاورزی و تغذیه می‌شود و در عین حال آثار سوء زیست محیطی را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. در بخش بهبود امنیت غذایی، در واقع افزایش کمی و کیفی مواد غذایی و ایجاد تعادل مواد غذایی در جامعه، بعنوان اهداف اصلی مطرح می‌گردند. برای اطمینان از حرکت درست در مسیر پیشرفت جهانی به سوی این هدف، بایستی تولید جهانی غذا و شیوع سوء تغذیه مورد بررسی دقیق قرار گیرد. معیار سنجش پیشرفت در این مسیر بطور خلاصه به شرح جدول زیر می‌باشد.

شاخص‌های جهانی شاخص‌های محلی (نمونه‌ها)
شاخص واحد شاخص واحد
 غذای تولید شده

شیوع سوء تغذیه:

 •  کم‌ وزنی
 • کوتاه قدی
 تن

درصد کودکان زیر ۵ سال که:

 • دچار کم وزنی هستند
 • دچار کوتاهی قد هستند
شیوع سوء تغذیه و تغذیه بیش از حد:

 • کم وزنی
 • کوتاهی قد
 • چاقی
درصد کودکان زیر ۵ سال که:

 • دچار کم وزنی هستند.
 •  دچار کوتاهی قد هستند.
 • شاخص توده بدنی (BMI)

 

بهبود کیفیت مواد غذایی در ایران

استفاده بی­رویه از کود­های شیمیایی و سموم مبارزه با عوامل زیان‌آور در کشاورزی و باقی ماندن این ترکیبات در محصولات کشاورزی سبب شده است تا اصلی­ترین راهبرد مهم برای توسعه کشاورزی در کشور، در مرحله اول، افزایش سطح سلامت جامعه با اولویت قرار گرفتن تولید محصول سالم، و در مرحله بعد، تولید محصول ارگانیک باشد. هدف نهایی اجرای برنامه تولید محصول سالم در کشور، سوق دادن داوطلبانه کشاورزان به سمت تولید محصول سالم با استفاده از امکانات غیر دولتی است، به نحوی که برنامه به طور داوطلبانه ادامه یافته و کشاورزان به این باور برسند که به منظور ایجاد اطمینان‌خاطر در مصرف‌کنندگان باید به تولید محصول سالم روی آورده و به عرضه آن در بازار بپردازند.

این بهبود کیفیت مواد غذایی، تنها به کاهش مواد مضر برای سلامتی در محصولات کشاورزی و غذایی بسنده نکرده، بلکه به افزایش عناصر درشت و ریز مغذی در آنها نیز اهمیت وافری می‌دهد. صرف نظر از ماهیت غذایی هر محصول کشاورزی، با استفاده صحیح و بجا از کودها و سموم استاندارد، می‌توان از تجمع نیترات‌ها، عناصر سنگین و باقیمانده سموم پرهیز نمود و بدین ترتیب، با کاهش بیماری‌های لاعلاج و صعب الاعلاج مانند انواع سرطان‌ها، بیماری‌های گوارشی، ام اس و …، موجبات افزایش طول عمر با کیفیت و کاهش باورنکردنی هزینه‌های درمان را فراهم نمود. همچنین، با افزایش عناصر مغذی حیاتی نظیر ریزمغذی‌ها، پتاسیم، فسفر، کلسیم و منیزیوم در گیاهان، کیفیت محصولات کشاورزی که به صورت غذای انسان و دام مصرف می‌شوند را افزایش داد.

تعریف محصول سالم

محصول سالم، به محصولی گفته می‌شود که عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده بوده و یا با رعایت حداکثر باقیمانده مجاز ([۱]MRLs) تولید شده باشد. با استناد به این تعریف، می­توان گفت محصول سالم یا می­تواند پیامد اجرای دستورالعمل‌ها و روش‌های تولید ارگانیک (کشاورزی زیستی) باشد که در این حالت عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده است و به آن محصول ارگانیک اطلاق می‌شود. یا محصول به دنبال اِعمال سایر دستورالعمل‌ها و روش‌های تولیدی به دست آمده باشد و عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده در محصول کمتر از حداکثر باقیمانده مجاز (MRLs) باشد که یکی از این دستورالعمل­ها، استاندارد GAP[2] یا عملیات خوب کشاورزی است که به تولید محصول سالم منتهی می‌شود.

شرکت بازارگان کالا

مطالب فوق نشان دهنده‌ی ضرورت نوعی نگرش عمیق به آینده کشاورزی، جامعه و سلامت است. در این میان نقش بخش خصوصی بعنوان محور تولید محصول سالم بر کسی پوشیده نیست به گونه‌ای که در سیاست‌های دولت در حوزه سلامت و توسعه محصول سالم نیز، اهمیت و پتانسیل بخش خصوصی، مورد توجه جدی قرار گرفته است. در همین راستا، شرکت بازارگان کالا با چشم انداز توسعه سرزمین مادری، و ماموریت قرار دادن ایفای نقش رهبری در بخش خصوصی، برای ارایه راه حل‌های جامع، خلاقانه و اخلاق مدار، برای حل چالش‌های موجود در بخش کشاورزی، قدم در این عرصه نهاده است.

در این میان، ارزش‌های درون و برون سازمانی و بحث مسئولیت‌های اجتماعی همواره بخش مهمی از بنیادهای فکری و دغدغه‌های این شرکت بوده است. تبلور این نگرش مسئولانه در تامین نهاده‌های کشاورزی کم خطر و آموزش گسترده ترویج کنندگان و مصرف کنندگان این نهاده‌ها در راستای تولید محصول سالم، به ثمر نشسته است. هم اینک این شرکت با توانایی‌های زیر، گامی مستحکم در فرایند تولید محصولات سالم و ارگانیک برداشته است.

 • تنوع بالای کودهای طبیعی و ارگانیک تایید شده برای تولید محصول ارگانیک (OMRI Listed[3]).
 • ریز مغذی‌های کلات شده با اسید آمینه گلایسین.
 • کودهای ماکرو حاوی DMPP[4] )کند رها) جهت کاهش تجمع نیترات در محصولات کشاورزی.
 • توصیه آفت‌کش‌های با دوره کارنس[۵] کمتر از ۳ روز و حتی یک روز.

نکته بسیار حائز اهمیت در تهیه آفت‌کش‌ها، این است که برای قابل مصرف کردن اینگونه مواد شیمیایی عمدتاً از حلال‌هایی مانند زایلن، تولوئن، ایزوفورون و … استفاده می‌گردد. استفاده از زایلن و سایر حلال‌های مشابه، به دلیل مشکلات زیست محیطی، سمیت بالا و سرطان‌زا بودن آنها در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان ممنوع گردیده و یا به زودی ممنوع خواهد شد. اخیراً شرکت بازارگان کالا برای اولین بار در ایران، اقدام به تامین آفت‌کش‌های عمومی نموده که بجای حلال‌های فوق، از حلال‌های گرین که دارای تکنولوژی بسیار بالاتری هستند استفاده می‌شود.

مهمترین مزیت‌های این حلالها و مواد همراه علاوه بر اثر بخشی بالای فرمولاسیون، در حوزه سلامت مصرف کنندگان و محیط زیست عبارتند از:

 • سمیت بسیار پایین
 • تجزیه پذیری آسان در طبیعت
 • کاهش عوارض روی کشت‌های بعدی
 • کاهش گازهای گلخانه‌ای

بخشی از مواد و نهاده‌های شرکت بازارگان کالا که برای تولید محصول سالم توصیه شده‌اند به شرح جداول زیر می‌باشد.

۱)       کودهای توصیه شده شرکت بازارگان کالا برای تولید محصول سالم
نام کود کارآیی مهم دلایل انتخاب بعنوان کالای موثر در تولید محصول سالم
ماری گلد افزایش دهنده ماده آلی خاک، دور کننده نماتدهای ریشه و … حاوی عصاره گیاه جعفری، دور کننده غیر شیمیایی عوامل زیان‌آور
وکوزیم دریپ محرک رشد، کاهش تنش‌های محیطی عصاره‌گیری شده از جلبک دریایی
وکوزیم مایع
وکوزیم گرانول
وکوزیم سید پلاس
فولزایم اس پی بهبود ریشه‌دهی، افزایش حلالیت فسفر دارا بودن تاییدیه تولید محصول ارگانیک آمریکا

(گواهی OMRI)

فولزایم پلاس اس پی بهبود ریشه‌دهی، افزایش حلالیت فسفر، محرک رشد
بیومین ۴۴۶ تامین عناصر ریز مغذی
بیومین ۴۶۴ تامین عناصر ریز مغذی
بیومین مس تامین عنصر مس
بیومین کلسیم تامین عنصر کلسیم
بیومین کلبر تامین عنصر کلسیم و بر
بیومین روی تامین عنصر روی
بیومین منگنز تامین عنصر منگنز
بیومین ۲۳۵ تامین عناصر ریز مغذی
هیومکس ۹۵ پودری بهبود دهنده خاک بدون افزایش شوری، آزاد سازی عناصر موجود در خاک و …
هیومکس مایع
کاندیت مینرال بهبود دهنده خاک بدون افزایش شوری، اصلاح ساختمان خاک، افزایش جذب آب و نگهاری آب و عناصر غذایی و … دارای منشا ارگانیک (زئولیت، زغال چوب، ملاس چغندر و …)
باس فولیر کلپ محرک رشد عصاره گیری شده از جلبک دریایی
باس فولیر آوانت ناتور تامین کننده پیش سازهای پروتئین، بهبود دهنده رشد، کاهش اثرات استرس‌های محیطی دارای منشا گیاهی
نواتک ۲۱ BS تامین کننده ازت، بهبود ریشه‌دهی، افزایش حلالیت فسفر تثبیت شده در خاک، کاهش بیماری‌های قارچی خاکی  

دارای تکنولوژی DMPP یا بازدارنده نیتریفیکاسیون می‌باشد که از تبدیل سریع آمونیوم به نیترات جلوگیری کرده و باعث کاهش آبشویی نیترات در خاک و تجمع نیترات مضر در گیاه می‌گردد.

نواتک ۱۸-۱۸-۱۸ تامین عناصر ازت، فسفر، پتاسیم و عناصر ریز مغذی
نواتک ۳۰-۸-۱۴ تامین عناصر ازت، فسفر، پتاسیم
نواتک ۴۸-۱۴ تامین ازت و فسفر
دوراتک تاپ ۱۴ تامین عناصر ازت، فسفر، پتاسیم و عناصر ریز مغذی

 

۲)      آفت‌کش‌های توصیه شده بازارگان کالا برای تولید محصول سالم

نام آفت‌کش هدف مورد استفاده دلایل انتخاب بعنوان کالای موثر در تولید محصول سالم
فسفایت سفیدک داخلی فسفایت در واقع یک نوع کود-سم است که فسفر و پتاسیم موجود در آن به فرم فسفونیت (K2HPO3) بوده که علاوه بر تامین نیاز غذایی گیاه به عناصر فوق، موجب افزایش تولید فیتوآلکسین‌ها در گیاه و تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

(LD50[6]: 5000 mg/kg)

کابری دو آلترناریا (لکه حلقوی) گوجه فرنگی دوره کارنس: ۳ روز
دومارک سفیدک پودری سبزی، جالیز و سیب دوره کارنس: ۳ روز
کومولوس سفیدک پودری انگور، سبزی و … دوره کارنس: ۱ روز  LD50: 5000 mg/kg
سولفولاک سفیدک پودری خیار دوره کارنس: ۱ روز                   LD50 > 5000 mg/kg
استروبی سفیدک پودری سبزی، جالیز و سیب دوره کارنس: ۴ روز                    LD50 > 5000 mg/kg
ایمونیت لارو میوه خوار گوجه فرنگی دوره کارنس: ۳ روز
تاکومی لارو غلاف خوار سویا، بید گوجه فرنگی دوره کارنس : ۱ روز                      LD50 > 2000 mg/kg
استارکل سفید بالک سبزی و جالیز دوره کارنس: ۱ روز
اویسکت حشره بالغ غلاف خوار سویا و هلیوتیس گوجه فرنگی دوره کارنس: ۳ روز
کلرپیریفوس گرین شپشک‌ها، سپردارها، مینوز برگ و … استفاده از حلال‌ها و مواد همراه گرین
آبامکتین گرین مینوز سبزی و جالیز، کنه زنگ مرکبات و … استفاده از حلال‌ها و مواد همراه گرین

————————————————————————————————————————————————————————————————————–

 1. Maximum Residuals Limitation
 2. Good Agriculture Practice
 3. Organic Material Review Institute
 4. ۳,۴- Dimethylpyrazole Phosphate
 5. برای آن که باقیمانده‌های آفت‌کش‌ها، بر اثر عوامل طبیعی تجزیه شده و مقدار آنها در سطح میوه و سبزی‌ها کاهش یابد، لازم است بعد از آخرین سمپاشی چند روزی محصول برداشت نشود به این فاصله زمانی دوره کارنس گفته می‌شود.

۱۰- LD50 شاخصی است که میزان سمیت یک ماده سمی را نشان می‌دهد و نمایانگر حداقل میزان سم مورد نیاز برای کشتن ۵۰% جمعیت حیوان استاندارد آزمایشگاهی است. واحد سنجش این معیار، میلی‌گرم سم بر کیلوگرم وزن بدن جانور می‌باشد که عموماً بر اساس میزان خوراکی برای موش صحرایی ارزیابی می‌گردد. سموم با LD50 بالاتر از ۵۰۰۰ جز سموم بی‌خطر طبقه‌بندی می‌شوند.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.